فروش ویژه

کتاب ایستگاه سلجوق

بهرام بیضایی

16,000 تومان
14,400 تومان 10% تخفیف
بدون مالیات

تعداد

ایزابل و فرانسوا در ترکیه مشغول بازدید از یک موزه‌ی باستانی هستند. هدف آن‌ها از این بازدید تهیه‌ی گزارش از درگیری‌های قومی و مشکلاتی که زلزله بر زندگی کودکان زلزله‌زده ایجاد می‌کند، است اما ایزابل هدفی والاتر دارد. هدف او بازدید از سیبل، تندیس الهه‌ی باروری است. درگذشته‌های دور زنان نازا با دست کشیدن بر اندام سیبل از او فرزند طلب می‌کردند. ایزابل هم با دیدن این مجسمه به پای او می‌افتد و بر پایش دست می‌کشد.  این اتفاق، شک ایزابل به فرانسوا و خود و دیگر ماجراهای اینچنینی، داستان فیلمنامه‌ی ایستگاه سلجوق را تشکیل می‌دهد. ...

  • سیاست امنیتی (ویرایش با ماژول اطمینان مشتری) سیاست امنیتی (ویرایش با ماژول اطمینان مشتری)
  • سیاست ارسال (ویرایش با ماژول اعتماد مشتری) سیاست ارسال (ویرایش با ماژول اعتماد مشتری)
  • سیاست بازگشت (ویرایش با ماژول اطمینان مشتری) سیاست بازگشت (ویرایش با ماژول اطمینان مشتری)

ایزابل و فرانسوا در ترکیه مشغول بازدید از یک موزه‌ی باستانی هستند. هدف آن‌ها از این بازدید تهیه‌ی گزارش از درگیری‌های قومی و مشکلاتی که زلزله بر زندگی کودکان زلزله‌زده ایجاد می‌کند، است اما ایزابل هدفی والاتر دارد. هدف او بازدید از سیبل، تندیس الهه‌ی باروری است. درگذشته‌های دور زنان نازا با دست کشیدن بر اندام سیبل از او فرزند طلب می‌کردند. ایزابل هم با دیدن این مجسمه به پای او می‌افتد و بر پایش دست می‌کشد. این اتفاق، شک ایزابل به فرانسوا و خود و دیگر ماجراهای اینچنینی، داستان فیلمنامه‌ی ایستگاه سلجوق را تشکیل می‌دهد. ...
ایستگاه سلجوق، نام فیلم‌نامه‌ای ساخته نشده به قلم بهرام بیضایی است. بیضایی این فیلم‌نامه را در سال 1379 نوشت و حتی لوکیشن ساخت فیلم را نیز در کشور ترکیه انتخاب کرده بود اما با منصرف شدن تهیه‌کننده، پروژه‌ی ساخت فیلم کنسل شد. فضای داستان ایستگاه سلجوق مانند دیگر آثار بیضایی آیین‌ها و اسطوره‌ها است و با شروع خوبی که دارد، مخاطب را تا اواسط داستان با خود همراه می‌کند. البته پایان ایستگاه سلجوق، مطابق پیش‌بینی‌ها جلو نمی‌رود و مخاطبان را شوکه می‌کند.
فیلم‌نامه‌ی ایستگاه سلجوق بعد از اینکه مشخص شد پروژه‌ی ساختش عملی نخواهد شد، در سال 1381 توسط انتشارات روشنگران منتشر شد. این فیلم‌نامه اگرچه بهترین فیلم‌نامه‌ی بیضایی نباشد اما می‌توان آن را در میان کارهای خوب این نویسنده‌ی سرشناس قرارداد.
بهرام بیضایی (1317) نویسنده و کارگردان مطرح ایرانی است. او علاوه بر نویسندگی و کارگردانی به هنرهای تدوین، تهیه و ترجمه نیز مسلط است. بیضایی در خانواده‌ای اهل ادب به دنیا آمد. او در دوران مدرسه، اغلب از مدرسه فرار می‌کرد و در سینه کلوب فیلم تماشا می‌کرد. بیضایی ابتدا به سمت نمایشنامه‌نویسی رفت و چندین نمایشنامه نیز منتشر کرد. بعد از این اتفاقات، در دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد و در سال 1360 از کرسی دانشگاه اخراج شد. با اینکه بیضایی چندین و چند بار درگیر اتفاقات حاشیه‌ای مانند سانسور یا پایین آمدن نمایش‌اش از صحنه شده است، چندین فیلم منتشر کرد و چند نمایش‌نامه نیز به روی صحنه برد. مرگ یزدگر، وقتی همه خوابیم و سگ‌کشی از دیگر آثار بیضایی هستند.

اطلاعات صفحه

نویسنده
بهرام بیضایی
ناشر
روشنگران
قطع وزیری
رقعی
سال چاپ
1399
تیراژ
3000
نوبت چاپ
4
تعداد صفحه
59
نوع جلد
نرم
شابک
9789646751712